Informator turystyczny
Schronisko Orlica w Szczawnicy to miejsce, które od lat przyciąga turystów swoją niepowtarzalną atmosferą i bogatą historią. Usytuowane nad malowniczym Dunajcem, schronisko to stanowi ważny punkt na mapie Pienin, pełen nie tylko naturalnego piękna, ale i historycznej wartości.
Mam przyjemność zaprosić Państwa do niezwykłego i historycznego miejsca - Kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. Moja oferta zwiedzania tego wyjątkowego obiektu ma na celu przybliżenie Państwu nie tylko piękna architektury sakralnej, ale także historii, tradycji i kultury Podhala.
Witam w willi o bogatej historii i wyjątkowym charakterze, wybudowanej w latach 1864-1865 według projektu Józefa Szalaya. Ta piękna willa jest integralną częścią historii Szczawnicy i zapewnia niezwykłe wrażenia dla odwiedzających.
Jeśli planujesz zwiedzanie Szczawnicy, nie możesz przegapić historii i dziedzictwa Artura Wernera. Jest to postać, której historia jest ważnym elementem dziedzictwa Szczawnicy. Jego wkład w organizację życia sportowego i działalność w konspiracji są dowodem na to, jak wiele można osiągnąć, angażując się w życie społeczne i służąc społeczeństwu. Jego pamięć jest nadal żywa w Szczawnicy, a jego życiorys inspiruje kolejne pokolenia do działania na rzecz dobra innych i społeczeństwa.
Zakład Inhalacyjny i Zakład Hydropatyczny w Szczawnicy stanowią ciekawy element historii tego uzdrowiska. Oto ich fascynująca historia.
Zapraszam Cię do odkrycia historii i uroku Willi "Pod Bogarodzicą," znanej również jako "Stare Łazienki" oraz restauracja "Zdrojowa" w Szczawnicy. Ta zabytkowa willa to miejsce o bogatej historii i unikalnym dziedzictwie kulturowym. Moja oferta zwiedzania pozwoli Ci poznać fascynującą przeszłość tego miejsca.
Zapraszam Cię na fascynującą wędrówkę po historycznym "Rynku Szczawnickim", centralnym placu miasta Szczawnica. To miejsce jest pełne historii, piękna architektury i symboli kulturowych. Moja oferta zwiedzania pozwoli Ci zgłębić historię tego miejsca i cieszyć się urokiem Szczawnicy.
Zapraszam Cię na relaksujący i inspirujący spacer po malowniczej Szczawnicy, urokliwym uzdrowisku w sercu Pienin. Moja oferta to doskonały sposób na odkrycie uroku tego miejsca i poczucie spokoju, jakie ono oferuje
Janos Esterhazy to postać, której życie jest niezwykle interesującym i inspirującym przykładem walki o prawa mniejszości, odwagi moralnej oraz oddania sprawie humanitarnej. To przykład na to, że jedna osoba może mieć ogromny wpływ na losy innych i że wartość walki o prawa człowieka nie ma granic. Jego odwaga i moralność stanowią źródło inspiracji dla nas wszystkich.
Najgłębszy: kanion, jaskinia, dziura, kopalnia, tunel kolejowy, rów oceaniczny, jezioro, fundamenty
Ostaniece występują jako wyizolowane formy terenu, często o stromych, skalistych stokach, stanowiące pozostałość większego masywu skalnego.
.
Cuda i niezwykłe miejsca w Europie, Azji, Afryce, Oceanii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Kanadzie.
Klub Zdobywców Koron Górskich RP jest wydawcą 35 "Koron Górskich". "Korona" - to odznaka za zdobycie określonej ilości szczytów, związanych jakimś parametrem. Tym parametrem mogą być wytypowane szczyty danego pasma górskiego, np. "Korona Gorców"
Klub Zdobywców Koron Górskich RP jest wydawcą 35 "Koron Górskich". "Korona" - to odznaka za zdobycie określonej ilości szczytów, związanych jakimś parametrem. Tym parametrem mogą być wytypowane szczyty danego pasma górskiego, np. "Korona Beskidu Sądeckiego"
Klub Zdobywców Koron Górskich RP jest wydawcą 35 "Koron Górskich". "Korona" - to odznaka za zdobycie określonej ilości szczytów, związanych jakimś parametrem. Tym parametrem mogą być wytypowane szczyty danego pasma górskiego, np. "Korona Pienin"
Klub Zdobywców Koron Górskich RP jest wydawcą 35 "Koron Górskich". "Korona" - to odznaka za zdobycie określonej ilości szczytów, związanych jakimś parametrem. Tym parametrem mogą być wytypowane szczyty danego pasma górskiego, np. "Korona Beskidu Żywieckiego"
W Dolinie Popradu oraz w kierunku Szczawnicy powstanie nowa, licząca 230 km pętla rowerowa, która połączy uzdrowiskowe miejscowości polsko-słowackiego pogranicza.
Miasta nie muszą być betonowe i szare. A nawet jeśli są betonowe to zawsze można je… pomalować!
Na ten genialny pomysł wpadli mieszkańcy TYCH miast.
Zażyj zdrową dawkę koloru!
Zródło: The Guarduian.
Dolny Śląsk to najbogatszy w zabytki region Polski. Południową część województwa zajmują góry. Część nizinna związana jest z doliną Odry i Borami Dolnośląskimi. W nizinnym krajobrazie uwagę zwraca Masyw Ślęży, w którym pozostały ślady osadnictwa od wczesnego neolitu poczynając, W Sobótce znajduje się Muzeum Slężańskie. Przez ziemie Dolnego Śląska prowadzą 34 nizinne turystyczne szlaki piesze o łącznej długości 930 km.
Misją Centrum Górskiego Korona Ziemi jest przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, turystyki oraz eksploracji górskiej z naciskiem na historyczne dokonania Polaków w górach wysokich.
Główny Szlak Beskidu Sądeckiego (GSBS) to szlak turystyczny mierzący około 200 kilometrów, poprowadzony po całym paśmie Beskidu Sądeckiego. Szlak rozpoczyna i kończy się w miejscowości Piwniczna-Zdrój. Prowadzi wieloma szlakami, ścieżkami przyrodniczymi, a nawet ścieżkami rowerowymi, chociaż tych ostatnich jest tylko kilka kilometrów.
Więcej informacji na stronie mynaszlaku
Zbójnictwo góralskie jest ciekawym zjawiskiem społecznym, doczekało się też licznych analiz naukowych. Nie można go utożsamiać ze zwykłym rozbójnictwem czy bandytyzmem, zbójnicy byli wśród ludu szanowani, cieszyli się powszechnym autorytetem i szacunkiem
Wołosi to określenie szeregu archaicznych grup etnicznych, które funkcjonowały w ramach klanowej struktury plemiennej i nigdy nie wykształciły własnej tożsamości narodowej. Wołosi byli wędrownym ludem pasterskim, który na skutek ciągłego przemieszczania się uległ rozproszeniu, który na skutek wędrownego sposobu życia uległ rozproszeniu.
Na liście polskich Pomników Historii, uznanych za szczególnie wartościowe dla kultury, znajdują się obecnie 64 obiekty.
Jej podstawową ideą jest zachowanie i określenie przedmiotu światowego dziedzictwa kultury i natury, poprzez utworzenie listy miejsc, których wyjątkowa wartość winna być zachowana dla całej ludzkości, oraz zapewnienie ochrony i opieki dla tych miejsc poprzez współpracę międzynarodową. W 2003r. lista ta obejmowała 754 obiekty - w tym 582 kulturowe, 149 przyrodnicze, 23 mieszane w 129 krajach.
W Polsce pierwszy projekt powołania parku narodowego powstał w 1876 r. i dotyczył Tatr. W wyniku sprzeciwu zaborcy austriackiego, sejm galicyjski uchwalił jedynie ochronę gatunkową kozic i świstaka. Dopiero w 1921 r. powstał pierwszy rezerwat przyrody – potem powiększony i przekształcony w Białowieski Park Narodowy. Najstarsze parki narodowe utworzone w Polsce to właśnie Białowieski i Pieniński, powstałe w 1932 r.
Korona Gór Polskich – 28 szczytów, nieomal odpowiadający spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Różnica polega na tym, że za najwyższe uznano te szczyty, na które prowadzi znakowany szlak turystyczny, w wyniku czego nie uwzględniono najwyższych szczytów Gór Bialskich i Gór Złotych.
Obszar działań polsko-słowackich obejmuje kilka regionów kulturowych. W ich ramach powstały szlaki o charakterze materialnym i niematerialnym. Jest ich na obszarze Polski w rejonach górskich prawie 70.