Atrakcje turystyczne
Zapraszam do zwiedzania muzeum z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania dowiesz się o rusińskich cerkwiach, o historii uzdrowiska Szczawnica, o zagładzie Żydów, o powstaniu szczawnickim a także o godłach szalayowskich.
W Posio (Filandia) jest Międzynarodowe Muzeum Filiżanek do Kawy. Kolekcja niemal 2 tys. filiżanek z ponad 80 państw umozliwia poznanie kultury picia kawy w różnych miejscach na świecie.
Popradzki Park Krajobrazowy został utworzony w 1987r. obejmuje teren o powierzchni 54 000 ha, będący jednym z największych i najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Rozciąga się on na terenie Beskidu Sądeckiego z jego dwoma pasmami (Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej) oraz obejmuje także położoną w granicach Polski część Gór Czerchowskich. Około 70 % powierzchni stanowią lasy.
Beskidzka Droga Św. Jakuba – od Starego Sącza do Ołomuńca w Czechach prowadzi nas ulubionymi ścieżkami turystycznymi i pielgrzymkowymi Św. Jana Pawła II. Niektóre fragmenty pokrywają się z Małopolskim Szlakiem Papieskim. Natomiast na terenie Czech Beskidzka Droga ma dużo wspólnych fragmentów z Drogami św. św. Cyryla i Metodego. Oznakowana jest białą muszlą z czerwonym mieczo-krzyżem na niebieskim tle
Na stronie PTTK zostały zaprezentowane m. in. następujące trasy: Piwniczna-Zdrój, Tylicz, Jordanów, od Jordanowa do Zubrzycy, Dębno Podhalańskie, Frydman, Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor, Kieżmark
Mała Fatra – pasmo górskie w północno – zachodniej Słowacji, chronione jako park narodowy. Jánošíkove Diery, a także Mały Rozsutec – jeden z bardziej charakterystycznych szczytów pasma.
Relacje z wycieczki przedstawił Paweł Łacheta na stronie GÓRY I LUDZIE
Zobacz największy wirtualny spacer w Polsce i zakochaj się w tych malowniczych terenach.
"Śląska Jerozolima" to nazwa, którą często określane są Wambierzyce. Ta niewielka wieś stała się znanym ośrodkiem pielgrzymkowym związanym z kultem Matki Bożej. Tu jak głosi przekaz, w XII wieku niejaki Jan z Ratna odzyskał wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano w 1263 roku drewnianą kaplicę. W XVII wieku na jej miejscu powstała Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.
Twierdza z l. 1763-1777, wznosi się nad Srebrną Górą i Przełęczą Srebrną strzegła przejście przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej, składa się z sześciu fortów oraz szeregu leśnych umocnień i bastionów, jeden z najciekawszych obiektów architektury militarnej w Polsce, znacznie większa od twierdzy kłodzkiej, wybudowana przez Fryderyka II po Wojnie Siedmioletniej.
Ten niezwykły obiekt to platforma widokowa wzniesiona na wzgórzu nad najwyższej położoną miejscowością w gminie Stary Sącz. Z platformy rozpościera się widok na Dolinę Popradu, Pasmo Radziejowej i całą Kotlinę Sądecką.
Kościół pw. Wszystkich Świętych położony jest na Szlaku Gotyckim.
Kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie jest wyjątkowo piękny. Znajduje się na zadrzewionym wzgórzu górującym nad centrum wsi.
Ogród zmysłów (sensoryczny) jest tak zaprojektowany, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełniaja także funkcje terapii oraz nauki dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Ogród podzielony jest na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową.
Na północ od przełęczy Snozki wznosi się kopulasty grzbiet Wdżar (767 m), zbudowany ze skały wulkanicznej andezytu, cenionej jako kamień budowlany i dekoracyjny. Nazwa występuje w wielu wariantach: Wzor, Wżar, Wżary, Żar, Żdżar, Zżar, a na mapie z 1822 r. "Wdzar" Od końca lat 70. XIX wieku andezyt był intensywnie eksploatowany i wykorzystywany m.in. do budowy dróg oraz graniastosłupowych słupków, wyznaczające przebieg granicy polsko-słowackiej.
Skansen na Studzionkach ma charakter prywatny. Oznacza to, że nie ma tu określonych godzin otwarcia, biletów czy przewodnika. Można go zwiedzać wyłącznie podczas obecności właścicieli na Studzionkach.
Na Przełęczy Knurowskiej odsłonięto tablicę informacyjną poświęcona tzw. Drodze Barbarów. W czasie I wojny światowej została wykorzysta m.in. przez rosyjskich kozaków, którzy dokonywali rozpoznania sił austro-węgierskich w kotlinie nowotarskiej. Na przełęczy znajduje się także austriacki punkt oporu.
W Parku Węgielnik-Skałki-Okopy odtworzono cześć istniejących w tym miejscu w czasach II wojny światowej okopów, uporządkowano oraz wyrównano ścieżki spacerowe, zamontowano zabezpieczenia oraz schody terenowe, zamontowano oznakowania ścieżek i tablice informacyjne. Dokonano także renowacji źródełka i figury Matki Boskiej, krzyża przy okopach oraz pomnika Grunwald.
Radziejowa jest to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1266 m n.p.m.). Należy do Korony Gór Polski. Przez szczyt wiedzie Główny Szlak Beskidzki ( czerwony). Według przekazów nazwa szczytu pochodzi od osoby, przydomku lub nazwiska Radziej.
Palenica jest jednym ze szczytów położonym na szlaku wiodącym przez Małe Pieniny. Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz Tatry Słowackie z wyraźnie widoczną Łomnicą.
Rezerwat krajobrazowy Biała Woda. Objął ochroną dolinę rzeki Białej Wody, która tworzy tu kilka malowniczych niewielkich wodospadów. Wychodnie skalne stworzyły przełom zwany Międzyskały.
Wysoka (1052 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Pienińskiego Pasa Skałkowego. Położona jest na granicy polsko-słowackiej. Roztacza się z niej piękny widok m. in. na Pasmo Radziejowej, Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Tartry, Pieniny.
Cerkiew w Jaworkach została zbudowana w 1798r. Reprezentuje ona tzw. architekturę józefińską, opartą na austriackich urzędowych wzornikach, ustalających rzut, bryłę i szatę zewnętrzną budowli.
Na polanie Zvir znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej.
Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu - czyli od literowego skrótu "IZWiS" - została otwarta w dawnym schronie dowództwa Obrony Cywilnej w podziemiach Urzędu Miasta Nowego Targu. Znalazło się tam wiele ciekawych eksponatów z PRL-u.
Park w Niedzicy jest tworzony w sąsiedztwie Zamku Dunajec, powstaje z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury i przybliżenia bogatej historii Orawy, Podhala i Spisza.
Zbiornik czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepłyów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Mieści on 232 mln m3 wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m.
Sokolica - uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Wysokość 747 m n.p.m. Zbudowana z twardych wapieni. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307m opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. Stoki północne pokryte są lasem bukowojodłowym, na szczycie rosną reliktowe sosny. Punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieniny i Tatry.
Sokola Perć należy do najpiękniejszych szlaków wyznakowanych w Polskich Karpatach.
Luboń Wielki dołączył właśnie do nielicznego grona schronisk, w których zainstalowane zostały kamery internetowe. Dzięki temu, bieżące warunki na szlakach, będzie można sprawdzić jeszcze łatwiej. Nie poprzestawajmy jednak na wirtualnych wizytach na Luboniu, gdyż żaden obraz nie zastąpi widoku sprzed schroniska, oglądanego na własne oczy... :).
Aktualny obraz z kamery jest dostępny pod adresem: http://lubon.myartsonline.com
Trzy Korony to najbardziej znany szczyt Pienin. Z platformy widokowej roztacza się wspaniały widok na Przełom Dunajca, Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, a nawet Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.
Osada Turystyczna Czorsztyn powstała w 1998r. Została założona na terenie o powierzchni ponad 17 ha. Zgromadzono w niej 30 historycznych obiektów architektury drewnianej (willi i zagród) oraz zespół kamiennych piwniczek.
Burzliwe dzieje nie oszczędzały tego zamku, napadano na niego, niszczono go wielokrotnie. Mimo to w dość dobrym stanie zachował się do naszych czasów.
Wąwóz Homole jest wciętym V-kształtnym skalnym parowem, będącym jedną z największych atrakcji Pienin. Objęty jest ścisłą ochroną, został wpisany do Kanonu Krajoznawczego Polski.
Po Jeziorze Czorsztyńskim odbywają się regularne rejsy spacerowe statkami "Biała Dama" i "Harnaś". Przystań znajduje się u stóp niedzickiego zamku.
Zamek "Dunajec" w Niedzicy jest jedyną warownią średniowieczną, którą można zwiedzić na terenie Polskiego Spiszu.
Zespół Rekreacyjny Polana Sosny położony jest nad rzeką Dunajec w pobliżu Jeziora Sromowieckiego na granicy ze Słowacją, z pięknym widokiem na zamek "Dunajec" i Pieniny.
To jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych drewnianych kościółków w Polsce.
W Muzeum biograficznym można zobaczyć cenne pamiątki związane z Księdzem Józefem Tischnerem, jego przedmioty osobiste podarowane przez rodzinę i mieszkańców Łopusznej.
Rusza Szlak Przygody - największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce tworzony na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, oparty na systemie lojalnościowym. Obecnie do projektu przystępują firmy partnerskie, a już od maja będą mogli korzystać z niego pierwsi turyści.