Tischnerówka - muzeum biograficzne - woj. małopolskie - Łopuszna
Budowę Izby rozpoczęto w 2002 roku, a już na IV rocznicę śmierci jego odejścia tj. 27 czerwca 2004 roku nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Projektantem Domu Pamięci był inżynier Tadeusz Jędrysko z Nowego Targu, a wykonaniem projektu zajęło się Podhalańskie Przedsiębiorstwo Budowlane z Nowego Targu. Ekspozycję wnętrza Tischnerówki wykonali Państwo Ewa i Maciej Berbekowie z Zakopanego.
Z inicjatywy władz gminy Nowy Targ, rodziny Księdza Profesora, proboszcza parafii i społeczeństwa Łopusznej powstała drewniana góralska chałupa dobudowana do Gminnego Ośrodka Kultury - Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, ochrzczony Tischnerówka. Miejsce to uznano za najbardziej odpowiednie ponieważ jest związane z osobą Księdza Profesora. Jako kapelan Związku Podhalan ks. Tischner bywał na Konkursach Potraw Regionalnych, Święcie Gwary Góralskiej, przychodził na próby zespołu im. Ludwika Łojasa.
W dolnej, muzealnej części Izby znajdują się cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie.
Na piętrze jest sala multimedialna gdzie znajduje się zbiór filmów dokumentalnych z udziałem księdza Tischnera oraz bogaty zasób nagrań audycji radiowych i audycji telewizyjnych, udostępnionych przez Radio Kraków i Telewizję Polską.
Animacje filmowe opracowane zostały przez Piotra Młodożeńca, który jest także autorem pocztówek z myślami księdza prof. Józefa Tischnera. Salę multimedialną zdobi obraz Mariana Gromady, artysty z Ostrowska, zatytułowany Byli chłopcy byli.
Księdz Józef Tischner cieszył się wielkim autorytetem i uznaniem. Wyrazem tego szacunku jest Rodzina Szkół Tichnerowskich. W ciągu sześciu lat od śmieci ks. Tischnera 28 szkół z całej Polski i jedna z Ukrainie przyjęło jego imię.
W plebiscycie Gazety Krakowskiej pt. Wielkie Odkrywanie Małopolski faworytem Czytelników w kategorii atrakcja turystyczna została wybrana Tischnerówka otrzymując ogromną liczbę głosów.