Nowe Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, od momentu wyboru Karola Wojtyły na papieża, stał się miejscem licznych pielgrzymek ludzi z całej Polski i świata. Z każdym rokiem pontyfikatu Jana Pawła II, w którym pokazywał On światu nowe oblicze chrześcijaństwa i zbliżał się do ludzi różnych wyznań, coraz większe rzesze pielgrzymów pragnęły odwiedzić miejsce dzieciństwa i młodości Papieża. W ten sposób, w odpowiedzi na spontanicznie rozwijający się ruch turystyczny i pielgrzymkowy, pojawiała się konieczność zachowania pamiątek związanych z Ojcem Świętym, a także prezentacji jego nauki i przesłania. Te cele pozwoli osiągnąć przygotowywana nowoczesna ekspozycja w zmodernizowanym Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Muzeum odwiedzają nie tylko mieszkańcy Małopolski ale też turyści zagraniczni, głównie z Włoch i Francji.
Elewacja kamienicy odzyska wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, a Muzeum zajmie cały modernizowany budynek. Sercem placówki pozostanie odtworzone, trzypokojowe mieszkanie Wojtyłów na piętrze kamienicy, które zachowa walory domu rodzinnego. Projekt zakłada jednak zobrazowanie w nim różnych aspektów właściwych dla kolejnych okresów życia Karola Wojtyły. W pierwszym pokoju stworzona zostanie atmosfera pełnej rodziny; w drugim nie będzie już można poczuć obecności matki, która zmarła, gdy Karol miał dziewięć lat; trzeci pokój przywoła inne tragiczne wydarzenie - śmierć brata; będzie to ascetyczne wnętrze, w którym żyli sami Karol i jego ojciec.
Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do 1000 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Liczne multimedia, animacje i zaskakująco autentyczne elementy ekspozycji oddają żywy charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Dzięki silnej interakcji ze zwiedzającymi Muzeum żyje i zaprasza do powrotów.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało zaprojektowane przez Pracownię Kłaput Project - twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, cieszącego się dużym uznaniem.
Projekt autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów gwarantuje wyjątkowość spojrzenia na osobę Papieża, a także niekonwencjonalne podejście do Jego nauki i przesłania.