Nowe atrakcje dla turystów w Muzeum Lotnictwa
Muzeum Lotnictwa Polskiego dysponuje jedną z najciekawszych w świecie kolekcji samolotów z czasów I wojny światowej. Na wystawie zaprezentowano m.in. unikatowe samoloty z tego okresu pochodzące z porzuconej przez hitlerowców na ziemiach polskich słynnej kolekcji samolotów Hermanna Geringa. Na ekspozycji można obejrzeć takie samoloty, jak latająca łódź Carskiej Marynarki Wojennej Grigorowicz M-15, niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI, brytyjski Sopwith Camel oraz maszyny typu Albatros C.I, DFW C.V, LVG B.II, Halberstadt Cl.II, Aviatik C.III.
Ekspozycja jest prezentowana na tle wielkoformatowego komiksu co ma zainteresować tematyką wystawy młode osoby. Komiksowe obrazy są dziełem czołowego polskiego artysty zajmującego się tematyką lotniczą i militarną - Jarosława Wróbla. Wystawie towarzyszą multimedialne prezentacje na monitorach i na stole multimedialnym. Więcej informacji na temat wystawy odwiedzający odnajdą po powrocie do domu na specjalnie stworzonej stronie internetowej.
Dzięki nowoczesnej aranżacji i środkom multimedialnym udało się osadzić zabytkowe statki powietrzne w kontekście historycznym. Uwydatnione zostały nie tylko aspekty techniczne, ale również sylwetki pilotów, ich życie codzienne, którego nieodłącznym elementem była również wszechobecna śmierć.
Wystawa "Skrzydła Wielkiej Wojny - Małopolska 1914-2014" to projekt, którego celem jest prezentacja stuletniej historii lotnictwa wojskowego w oparciu o unikatowe zasoby Muzeum Lotnictwa Polskiego ukazane z perspektywy ziem polskich. Ekspozycja obejmuje tło historyczne zaistnienia lotnictwa wojskowego w Wielkiej Wojnie, jako jednego z elementów modernizacji i technicyzacji twierdz - ogromnych, będących produktami swej epoki, struktur militarnych, rzutujących na kierunki i tempo rozwoju całych regionów, w tym także Polski. Ekspozycja jest punktem odniesienia do pozostałych wydarzeń w ramach cyklu pikników lotniczych i przedsięwzięć edukacyjnych (lekcje dla szkół, historyczna gra terenowa).
Otwarciu wystawy towarzyszy cykl pikników historyczno-lotniczych. Pierwszy z nich odbył się w Krakowie w dniu otwarcia wystawy tj. 27 lipca. W jego trakcie można było poczuć atmosferę walk I wojny światowej na ziemi i w powietrzu. To wszystko dzięki latającym replikom samolotów z czasów Wielkiej Wojny z Latającego Cyrku Martina Kindernaya oraz Grupie Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Nie zabrakło również prezentacji i odczytów przygotowanych przez badaczy dziejów I wojny światowej. W powietrzu zaprezentowała się także Grupa Akrobacyjna "Żelazny". Następne tego typu imprezy zaplanowano na 10 sierpnia w Nowym Targu i 17 sierpnia w Łososinie Dolnej.