Nowa atrakcja w województwie świętokrzyskim
W Miedziance wydobywa się rud miedzi, stąd też nazwa góry. Wstępnie zakłada się ożywienie sztolni należącej do kopalni. Planowane są podziemne oraz naziemna szlaki turystyczne. Turyści będą mogli zapoznać się z historią miejsca i regionu.
"Chęciny i okolice od wieków związane są z górnictwem i geologią. Chcemy, aby podziemny szlak był elementem kultywowania dziedzictwa kulturowego i dopełnieniem oferty turystycznej naszej gminy. Na początku lutego zostanie podpisana umowa z członkami konsorcjum, którzy chcą dołączyć do przedsięwzięcia. Wiadomo, że oprócz lokalnego samorządu, w jego skład ma wejść m.in. krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Świętokrzyska, Wspólnota Miedzianka oraz Polska Akademia Nauk. Liczymy, że będzie to zupełnie nowy i bardzo atrakcyjny produkt turystyczny, który przyciągnie tu miłośników geologii." - powiedział Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
Góra Miedzianka jest rezerwatem przyrody nieożywionej o częściowej ochronie i o łącznej powierzchni około 25 hektarów. Jest to najwyższy szczyt Pasma Chęcińskiego, z którego turyści mogą obserwować panoramę Gór Świętokrzyskich.