Kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie - woj. małopolskie
Jest to budowla orientowana o zrębowym prezbiterium i nawie oraz słupowej wieży. Wieżę oraz północną część nawy otaczają oszalowane soboty. Prezbiterium i nawę przykrywają oddzielone dachy dwuspadowe. W ołtarzu głównym znajduje się piękny, późnogotycki tryptyk z XVI w. W polu środkowym obraz św. Marcina, który oddaje połowę płaszcza żebrakowi.
Polichromia z 1618r. przedstawia motywy figuralne i ornamentalne. W prezbiterium ściany zdobią m. in. sceny Ukrzyżowania, śś. Piotra i Pawła oraz ewangeliści a w nawie sceny Męki Pańskiej. Jednym z fundatorów polichromii był Tomasz Latała - żołnierz piechoty wybranieckiej z Grywałdu.
Świątynia została wzniesiona w II poł. XV w. Przed 1618r. kościół znacznie przebudowano; zmiany dotyczyły głównie konstrukcji dachu i stropów. W tym okresie dostawiono również wieżę i pokryto polichromią wnętrze.
Podanie głosi, że pierwotnie w miejscu posadowienia kościoła znajdowała się pogańska gontyna.
Ciekawą scenę przedstawia malowidło na ścianie za głównym ołtarzem: Michał Archanioł strąca do piekła szatana, przedstawionego w postaci niedźwiedzia.
W Grywałdzie było sołectwo i wybraniectwo, z którymi wiązały się liczne przywileje. Wybrańcy (piechota z królewszczyzn ustanowiona za króla Batorego konstytucją sejmową z roku 1578) uposażeni byli w łan roli wolny od powinności względem starosty, w zamian za obowiązek służby wojskowej na własny koszt. Na terenie starostwa czorsztyńskiego było tylko 4 wybrańców.