Japońska kuchnia na liście UNESCO
Niebanalny smak potraw kuchni washoku zapewniają metody przygotowania dań, oraz piąty po słodkim, słonym, kwaśnym i gorzkim smak - tzw. "umami". Japońskie jedzenie zostało docenione także za wysokie walory zdrowotne, które uzyskiwane są dzięki stosowaniu kompozycji ryb czy warzyw. Dzięki decyzji komitetu, kuchnia japońska dołączyła do wpisanych już wcześniej na listę kuchni francuskiej, meksykańskiej czy śródziemnomorskiej.
W samej Japonii dania washoku cieszą się na nowo coraz większą popularnością. Przeprowadzone badania potwierdziły, że blisko połowa japonek przygotowuje tego typu potrawy w swoich domach częściej, niż robiły to 10 lat wcześniej.
Poza japońską kuchnią, w trakcie ostatniej sesji UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa wpisano również czowkan, czyli tradycyjny azerski sport konny. Przypomina on nieco polo, ale ilość osób które kultywują go w oryginalnej formie ciągle spada. Sport był uprawiany przez nomadów, jednak rosnąca ilość migracji i urbanizacja powodują, że tradycja zaczyna wymierać.
Sesja UNESCO w Baku potrwa do soboty. Istnieje szansa, że do zakończenia obrad na listę zostaną wpisane kolejne zabytki niematerialnego dziedzictwa kultury. Wszystko po to, aby tradycjom zapewnić lepszą ochronę i przetrwanie dla przyszłych pokoleń. UNESCO swoimi działaniami stara się również promować bogactwo kulturowe na świecie.