Bohater i Organizator Życia Sportowego w Szczawnicy
Artur Karol Werner urodził się w 1898 roku w Lipnie i zmarł w 1958 roku w Szczawnicy. Był wybitnym lekarzem oraz pasjonatem sportu i działalności społecznej.
Artur Werner rozpoczął swoją służbę dla ojczyzny już po ukończeniu gimnazjum w Łodzi, ochotniczo wstępując do Wojska Polskiego. Brał czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu swojej służby wojskowej kontynuował edukację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia medyczne w 1927 roku. Po studiach pracował w II Klinice Chorób Wewnętrznych w Poznaniu w latach 1927-1930. Jednak to jego praca i pasja skierowały go na stałe do Szczawnicy od 1933 roku.
W Szczawnicy Artur Werner stał się nie tylko cenionym lekarzem, ale także znakomitym propagatorem sportu wśród młodzieży. Był prezesem klubu sportowego "Wisła" w Szczawnicy w latach 1934-1939 i zorganizował sekcję narciarską przy miejscowym oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego inicjatywy doprowadziły do powstania skoczni narciarskiej na stoku Jarmuta.
Artur był nie tylko aktywny na polu sportowym, ale również zaangażowany w działalność społeczną. Był przewodniczącym Szczawnickiego Koła Związku Lekarzy oraz prezesem miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Poza tym, pełnił funkcję prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczawnicy.
Artur Werner zaangażował się także w akcje pomocy podczas II wojny światowej. Wstąpił do struktur ZWZ w Szczawnicy i wspomagał osoby przedostające się przez granicę. Jako lekarz IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, służył podczas okupacji niemieckiej.
Od 1945 roku pełnił funkcję kierownika Laboratorium Chemiczno-Bakteriologicznego w Szczawnicy, a w 1957 roku przeszedł na rentę po przebytym zawale serca.
Anna Werner, żona Artura, była jego najwierniejszym współpracownikiem i partnerem w wielu działaniach. Działała w klubie sportowym "Wisła" w Szczawnicy, którego była współzałożycielką. Przez lata prowadziła klubową kronikę, dokładnie dokumentując wszystkie wydarzenia. Niestety, część jej pracy uległa zniszczeniu w wyniku pożaru.
Artur i Anna otaczali opieką młodzież i wszystkich potrzebujących pomocy w Szczawnicy. Ich oddanie sprawie sportu i działalności społecznej jest godne podziwu..
Upamiętnienie:
- Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż Grajcarka w Szczawnicy nosi imię Anny i Artura Wernerów.
- Memoriał Artura Wernera to coroczne zawody w kajakarstwie górskim na Dunajcu, które odbywają się od 1961 roku.
- Memoriał Anny i Artura Wernerów to wydarzenie sportowe, które upamiętnia zarówno Artura, jak i jego żonę Annę. Odbywa się od 1986 roku.
Artur Karol Werner to postać, która miała ogromny wpływ na rozwój sportu i życia społecznego w Szczawnicy. Jego praca i oddanie sprawie sportu oraz niepodległości Polski są nadal doceniane i upamiętniane w Szczawnicy. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o jego życiu i wpływie na region, koniecznie odwiedź miejsca z nim związane i uczestnicz w corocznych zawodach kajakarskich, które noszą jego nazwisko.